Οι ποδοσφαιριστές από την VfL Wolfsburg υπερασπίζονται τον τίτλο

Η μπάλα είναι στρογγυλή και το παιχνίδι διαρκεί 90 λεπτά - ευτυχώς, επειδή στο ημίχρονο διάλειμμα που κοίταξε το βράδυ της Πέμπτης στο Λισαβόνα Estádio do Restelo για την ομάδα του VfL προπονητή Ralf Kellermann ακόμα ζοφερή: Στο τελικό του Champions League μεταξύ αμυντικός τίτλου Wolfsburg και Η σουηδική επιλαχούσα Tyresö FF είχε τον Βραζιλιάνο (και τον πεντάχρονο Παγκόσμιο παίκτη) Marta Vieira da Silva και λίγο μετά τη Verónica Boquete έφερε τους Σουηδούς στην κορυφή.

Αλλά μετά το διάλειμμα, οι ποδοσφαιριστές του VfL Wolfsburg πήγαν μπροστά από περίπου 8000 θεατές στην επίθεση πάνω από: Δύο λεπτά μετά το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με επικεφαλής την εθνική μπροστά Αλεξάνδρα Ποπ η μπάλα στο στόχο του αντιπάλου. Λίγο αργότερα, ο συμπαίκτης και ο ποδοσφαιριστής της χρονιάς Martina Müller έκαναν τη σύνδεση. Αν και οι Σουηδοί έκαναν άλλο γκολ από τη Μάρτα στο 56ο λεπτό, αντικατέστησαν τη Βέρενα Φάιστ και πάλι η Μαρτίνα Μούλλερ πέτυχε τελικά 4: 3 για τη VfL.

Ένας ιστορικός θρίαμβος, επειδή ήταν η πρώτη γερμανική ομάδα που υπερασπίστηκε τον τίτλο τους στο Champions League - ένα χρόνο μετά την έκπληξή τους με την Ολυμπιακή Λυών στο Λονδίνο. "Θα θέλαμε λίγο λιγότερο συναρπαστικό, ήταν ένα απίστευτο παιχνίδι και μια απίστευτη ενεργειακή απόδοση της ομάδας μου", δήλωσε ο προπονητής Kellermann αργότερα. Βρίσκουμε επίσης - και συγχαίρουμε τους γυναικείους ποδοσφαιριστές για την άξιζε νίκη.

A Tribute to Junior Malanda (Ενδέχεται 2024).

VfL Wolfsburg, Τσάμπιονς Λιγκ, πρωτάθλημα πρωταθλήματος, γυναικείο ποδόσφαιρο, wolfsburg, tyresö, τελικό